Ako sa starať o koberce

Koberce predstavujú nenahraditeľného pomocníka vo väčšine domácností. Vyžadujú si však zvýšenú starostlivosť, aby ste nemuseli kupovať každý mesiac nové. Poradíme vám ako sa o ne účinne postarať.


Koberce nám slúžia v prvom rade na úžitok a pohodlie. Ako sa hovorí, od nôh ide najväčší chlad, a preto si ľudia pri najrôznejších povrchoch zaobstarávajú koberce. Iní sa vysporiadajú s týmto problémom papučami a niektorí sa rozhodnú pre razantný krok - žiadne koberce, parkety! Ak však patríte medzi ich presvedčených zástancov, určite viete, že vedia narobiť aj kopu starostí..

Základom je čistenie

Starať sa o koberce môžete predovšetkým pravidelným čistením. Každodenne ste s nimi v kontakte, a teda majú na vás vplyv. Predovšetkým zdravotný. Predstavte si, čo všetko sa vo vašom byte stalo, rozlialo, kto vás navštívil - vaše koberce si to všetko pamätajú.

Ruku na srdce, kedy ste ich naposledy čistili? Usádza sa v nich nielen prach, ktorý je tŕňom v oku najmä alergikom, ale aj maličké zvyšky a mikroorganizmy. Zaslúžili by si, veru, viac starostlivosti. Je to hlavne vo vašom záujme. A ako ich teda správne čistiť, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku?

Záleží od materiálu

O spôsobe najefektívnejšieho čistenia práve pre váš koberec rozhoduje materiál. Je jasné, že sa o prírodné materiály nemôžete starať rovnako ako o syntetické. Najbežnejším problémom sú fľaky. Poznáte to, sem-tam sa niečo zomelie a výsledkom je škaredá škvrna na koberci. Pozor, nikdy v týchto prípadoch fľaky nešúchajte - koberec je prirodzene savý a touto aktivitou sa konkrétna látka dostane ešte hlbšie do vlákien.

Ako postupovať

Zľahka prikladajte utierku a vysajte všetko, čo sa dá. Až potom čistite handričkou namočenou do sponátu alebo čistiaceho prostriedku. Ak však škvrna stále odoláva, je nutné použiť silnejšie prostriedky, určené špeciálne na koberce. Tepovaniu podľahne každý fľak. Pozor, dbajte na popis výrobkov, pretože ak zvolíte príliš agresívny čistiaci prostriedok, môžete svoj koberec stratiť úplne.

Ošetrujte tepovaním

Tepovanie je najúčinnejším preventívnym spôsobom ako zaručiť čo najdlhšiu životnosť vášmu kobercu. Nie je to len niekoľkohodinová drina - ošetrujete jednotlivé vlákna a jemne ich narovnávate. Zároveň oživujete farby a koberec vyzerá ako nový.

Nie je koberec ako koberec

Ak patríte medzi tých šťastných, ktorí vlastnia koberec z plsti, môžete si teraz vydýchnuť - nič z horeuvedeného sa vás netýka. Koberec z prírodnej plsti obsahuje prírodnú ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje absorbovaniu tekutín a škvŕn a tiež zhromažďovaniu prachu, keďže táto vrstva je aj  staticky odpudivá. Jednoducho, nakloňte koberec a nechajte tekutinu ztiecť.

Predsalen, ak by sa stalo, že váš plstenný koberec zostane znečistený, stačí kúpiť prípravok určený špeciálne na vlnu. Nie iný! Neprať a nežmýkať -  to je základné pravidlo pri plstených kobercoch. Viac informácií o starostlivosti o plsť sa dozviete tu. Vy, ostatní, ktorí vlastníte syntetické koberce taktiež nemusíte byť smutní - ponuka na našej stránke je široká.


Kategórie

Košík  

Žiadne produkty

Poštovné 0,00 €
Spolu 0,00 €

Pokladňa

Odber noviniek