Najčastejšie používané vlákna v kobercoch

Chystáte sa kúpiť si koberec, no nevyznáte sa v materiáloch a ich vlastnostiach? Nenechajte sa nachytať, kúpte si koberec, ktorý naozaj potrebujete.

Keď rozhoduje cena

Ak momentálne nemáte vyčlenených veľa financií na nákup vhodného koberca, no starý bez upozornenia odišiel, hľadajte produkty z polypropylénu. Je to veľmi pevný materiál, ktorý je však veľmi odolný voči plesniam a antistatický. Jeho daň je však v zníženej elasticite. Ak ste však milovníkmi žiarivejších farieb, toto je materiál pre vás.


Dá sa výborne farbiť na svieže a jasné tóny, používa sa napríklad aj na výrobu plyšových kobercov. Špeciálnym tepelným spracovaním vznikne koberec, ktorý by od pravého vlneného odlíšil iba znalec. Je však podstatne lacnejší.

Odolný partner do domácnosti

Ak potrebujete skôr odolnejší koberec, ktorý odolá špine a mechanickému poškodeniu, máte víťaza - polyamid. Možno ho poznáte aj pod názvom nylon. Pravdou však je, že na dotyk je ešte príjemnejší ako polypropylén, avšak to sa odrazí aj na cene. Jeho veľkou výhodou je tvarová pamäť - schopnosť vlákna po priľahnutí sa vrátiť do pôvodnej polohy.

Nenahraditeľný

Často vidíte medzi použitými materiálmi polyester? Je veľmi rozširený nielen pri kobercoch, ale aj u najrôznejších tovarov od oblečenia až po bytové doplnky Je veľmi ľahký a mäkký, a preto sa  používa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti a odolnosti. Jeho pridaním totiž zvyšuje schopnosť prírodných materiálov zachovať si svoj tvar.

Vlnený luxus

Vlna. Netreba ju viac predstavovať, kvalita sa chváli sama. Prírodný materiál, ktorý vyniká výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, navyše pružný a mäkký. Vďaka obsahu prirodzenej mastnoty výborne odpodzuje nečistoty, a tak koberec ešte dlho zostáva ako nový. Pre niektorých je nevýhodou jej vyššia cena, avšak v súčasnosti je vlnené vlákno tým najluxusnejším materiálom. Vyrábajú sa z neho koberce väčšinou v prírodných farbách. Dizajnovou novinkou je aj koberec z plsti. Keďže ide o skvelý prírodný materiál, veľmi chutí nielen dizajnérom a lovcom noviniek, no aj moliam. Tento jediný nedostatok sa však dá veľmi jednoducho vyriešiť protimoľovou úpravou.


Kategórie

Košík  

Žiadne produkty

Poštovné 0,00 €
Spolu 0,00 €

Pokladňa

Odber noviniek