HISTÓRIA PLSTI A PROCES VÝROBY PLSTI 

V histórií ľudskej civilizácie bola ovčia vlna utkaná do podoby textilnej látky už pred viac než 10 000 rokmi v Malej Ázií, ktorá je v terajšej podobe tvorená krajinou Turecka. Prirodzená migrácia národov, šírenie náboženstva a dobytie armád mali za následok šírenie oviec a používania vlny do veľkej časti sveta.  Po všetkých týchto tisícročiach je vlna stále hlavná surovina na výrobu odevov, bielizne, kobercov, bytových dekorácií a taktiež vlnenej dizajnovej plsti.

Proces výroby dizajnovej vlnenej plsti prebieha v nasledujúcich krokoch:

- Miešanie: Surová vlna kvality MERINO sa rovnorodo mieša. Na výrobu vlnenej dizajnovej plsti sa používajú MERINO vlnené vlákna s priemerom menej než 24 mikrónov.

- Otváranie: Vlnené vlákna sú otvárané prostredníctvom stroja na otváranie vlny. Na tomto stroji sú umiestnené bodce a drôty, ktoré rozmotávajú vlnené vlasy.

- Česanie: Vlnená vlákna sa češú a narovnávajú na mykacom stroji. Mykací stroj má valce, ktoré majú drôtený povrch. Tieto valce sa otáčajú opačným smerom a pôsobia na vlnená vlákna ako hrebeň. Výsledkom je sieť vlákien.

 - Plstenie: Pri tomto procese sú nevyhnutné tri veci – vlhkosť, tepelná a mechanická energia. Vlhkosť a teplo otvárajú šupiny vlneného vlákna. Pomocou mechanickej sily zostávajú vlákna spolu zakliesnené.

- Valchovanie: Pomocou plstenia sa dosiahne iba určitá hustota plsti. Pre získanie vyššej hustoty je potrebné vykonať proces valchovania, pri ktorom sa pôsobením mechanickej energie vlákna medzi sebou hustejšie zacelia.

- Farbenie: Na získanie sýtej a stálofarebnej farby sa odtieň dizajnovej vlnenej plsti získava podľa škály PANTONE (Pantone Matching System).

- Sušenie: Na výrobu vlnenej dizajnovej plsti je potrebný veľký počet mokrých procesov. Na odstránenie vlhkosti z materiálu sa musí plsť vysušiť.

- Strihanie: Odstraňovanie dlhých vlákien.

- Lisovanie: Dizajnová vlnená plsť prechádza cez vyhrievané valce, za účelom dosiahnutia veľmi rovného povrchu a správnej hrúbky.

- Navíjanie: V poslednom kroku sa vlnená plsť navíja na papierové rolky a vznikajú rolky (balíky) plsti, z ktorej sa vyrezávajú jednotlivé požadované tvary.

Počas celého výrobného procesu sa niekoľkokrát vykonáva kontrola kvality.

Kategórie

Košík  

Žiadne produkty

Poštovné 0,00 €
Spolu 0,00 €

Pokladňa

Odber noviniek